Jdi na obsah Jdi na menu
 


ZRUŠENÍ OPATŘENÍ

 

 

pravda.png


 

 

Soud zrušil 23.4.2020 (s účinností od 27.4.2020) čtyři opatření ministerstva zdravotnictví, která v souvislosti s koronavirovou pandemií omezila volný pohyb, maloobchod a služby. Podle něj jsou nezákonná. Vláda má podle soudu čas do 27. dubna, aby opatření omezující volný pohyb, maloobchod a služby přijala v zákonné formě, tedy jako krizové opatření.


Soudní senát tak vyhověl žalobě experta na zdravotnické právo Ondřeje Dostála, který kritizoval mimo jiné to, že opatření jsou svévolná, chaotická a nesrozumitelná.

Rozhodnutí pražského městského soudu je pravomocné.

 

Předseda senátu Štěpán Výborný zdůraznil, že je i za aktuální situace nezbytné, aby orgány veřejné moci lpěly na pravidlech, a zachovaly tak právní stát v maximální možné míře. Vláda podle něj měla opatření vydat v režimu krizového zákona. „Soud musí odmítnout, aby takovouto pravomocí disponovalo pouze jedno ministerstvo,“ uvedl.


Žaloba argumentovala tím, že ministerstvo daná omezení odůvodnilo pouze obecnou zmínkou o výskytu nemoci Covid-19 v ČR a nutností omezit její šíření. Podle ní byla formulace opatření v rozporu jak s požadavky práva, tak s poznatky medicínské vědy. V žalobě bylo zdůrazněno, že český stát nerespektoval svůj vlastní pandemický plán a že pravidla boje proti epidemii tvoří namísto odborníků politici, a to podle momentálních nálad veřejného mínění. Postup ministerstva byl označeno za „právnické chytračení“.

 


 

Reakce na rozhodnutí soudu o zrušení opatření:

 

 


"Vládo ČR, Vy bando amatérů, která ignoruje vládu práva, omluvte se a odejděte. Svobodný občan nepotřebuje vůdce, který opovrhuje pravidly. Potřebuje správce, který respektuje pravidla a spravuje odpovědně a efektivně," reagoval na rozhodnutí soudu o zrušení některých opatření Miroslav Kalousek (TOP 09).

 


"Rozhodnuti soudu je jen smutným potvrzením vládní neschopnosti a chaosu, která ohrožuje osudy lidí i prosperitu země. Soud potvrdil naše obavy, že vláda postupovala nezákonně, když přestala rozhodovat podle zákona o kriz.řízení a postupovala podle zákona o ochraně veřejného zdraví.", řekl Petr Fiala (ODS).

 


"Předseda senátu zdůraznil, že je i za aktuální situace nezbytné, aby orgány veřejné moci lpěly na pravidlech, a zachovaly tak právní stát v maximální možné míře. Na to jsme upozorňovali do začátku a rozhodnutí soudu jen potvrzuje naše slova.", prohlásil Ivan Bartoš (Piráti).

 

 

Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové soudní rozhodnutí ukázalo na chaos a nekoncepčnost při přijímání vládních opatření. „Bylo jasně řečeno, že není přípustné, aby vláda při vydávání omezujících opatření účelově přenášela svou odpovědnost na jedno ministerstvo a tím se snažila vyhnout své zákonné povinnosti nahradit občanům škody,“ napsala Adamová.

 


Podle europoslance Stanislava Polčáka by měl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch rezignovat. „Rozhodnutí znamená, že stát bude muset odškodnit všechny poškozené firmy, živnostníky a občany z titulu nezákonných rozhodnutí. A to se chtěli vyhnout odškodňování! Je to vláda exhibicionistů a nemehel,“ uvedl.

 

 

„Je dobře, že soud rozhodl, že ani v době krize si nemůže ministerstvo zdravotnictví řídit stát jako zkrachovalou firmu. Teď chceme vědět, kdo a jak nahradí vzniklou škodu živnostníkům a podnikatelům!“ napsal předseda STAN Vít Rakušan.

 

 

"Na začátku bylo hlavně PR a bílý plášť pana premiéra. Teď se ukazuje, že ani v čase krize s námi vláda nesmí cvičit, jak jí napadne. Ještě nejsme v diktatuře!", prohlásil Petr Gazdík (HN).

 

 

"Dnešní rozhodnutí soudu o zrušení čtyř opatření ministerstva zdravotnictví potvrzuje, že pouze za nouzového stavu lze přijímat krizová opatření na boj s koronavirem", uvedl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

 

 

„Rozsudek podle našeho názoru znamená, že bohužel místo vlády odborníků, kterou prosazovalo naše hnutí, máme zde vládu politiků, kteří v rámci platného právního řádu nedokážou zprocesovat a vydat rozhodnutí tak, aby nemělo právní vady. Je to prostě trapas,“ uvedl Tomio Okamura (SPD).

 

 

Lidovecký poslanec Marek Výborný: "Doufám, že vláda nebude proti rozhodnutí podávat kasační stížnost, ale zhodnotí všechna zrušená opatření a ta, jejichž zachování považuje za důležité, převede do režimu krizového zákona."

 

 

Exministr zdravotnictví Němeček: "Rozhodování vlády? Jeden velký chaos … Hlavně v komunikaci s veřejností. Vláda jeden den přijala opatření, aby je druhý den změnila, a pak i třetí. Do toho komunikace jednotlivých členů vlády nebo krizového štábu, kdy jeden popíral druhého. Skoro bych řekl, že to byl příklad toho, jak se to dělat nemá… Chvíli to skutečně připomínalo satiru.“

 


„Vláda se snažila kličkovat kvůli náhradě škody, zdraví lidí mohla chránit stejně dobře s pomocí krizového zákona,“ řekl Stanislav Balík, bývalý ústavní soudce, který působí jako děkan Fakulty právnické Západočeské Univerzity v Plzni. Rozsudek Městského soudu v Praze, který zrušil některá mimořádná opatření ministerstva zdravotnictví, považuje za excelentní práci. Podle něj se verdikt dostane do učebnic. Dále prohlásil: "Jelikož se to vláda pokusila řešit jenom opatřením ministerstva zdravotnictvím, tak tím měli být zřejmě vyšachováni ti, kteří zavřeli své provozovny. V podstatě podle zákona o ochraně veřejného zdraví by tito lidé neměli zákonný nárok na náhradu škodu. Kdežto podle krizového zákona mají dostat přiměřené odškodnění. Příště bude vláda – a kdokoli, kdo přijde po ní – vědět, že takto se zákony obcházet nedají.".

 

 

A pro úplnost pomatená a zcela smysluzbavená reakce nemocného prezidenta: "Soud zrušením opatření ke koronaviru na sebe bere veškerou odpovědnost za dopady na životy, zdraví či hospodářství ČR", sdělil prostřednictvím svého mluvčího Ovčáčka soudruh prezident Zeman, který tato opatření několikrát obhajoval a zcela podporoval.

 

 

 

 

TISKOVÁ ZPRÁVA MĚSTSKÉHO SOUDU V PRAZE A ODŮVODNĚNÍ:

(pro přečtení celého textu použijte posuvníku nebo scroll myší)

 

 

 

 

Je třeba také zdůraznit, že ministr zdravotnictví je jak Hurvínek, kterého vodí na provázku !!!

Premiér, bývalý estébák a mistr manipulace, jehož krytím je ANO, by se měl národu zodpovídat !!!

A není jediným ...

Ryba smrdí vždy od hlavy a i tak je třeba na vše nahlížet !!!

Duo dvou nejvyšších představitelů si říká už dlouho o nenávist lidu více než je záhodno !!!

 

 

Poznámka bez dalších komentářů na závěr:

 

To vše se událo několik dnů po tom, co prezident Zeman prohlásil, že zákaz cestování by měl platit ještě dlouho, což mu vůbec nevadí, neboť on bude trávit dovolenou na Vysočině, a lidi nikam vlastně jezdit celý rok také nemusejí. Na sociálních sítích se sešlo několik velmi ostrých reakcí na jeho slova, jimiž se v posledních dvou dnech vyjádřil nejenom o cestování do zahraničí, ale například i ke kauze Koněvovy sochy či Mynářově zabíjačce:

 

„Došla mi slova. Rodná valašská, malebná ostravská i trefná pražská. Ale prodýchat to nejde. Miloši, pohrdáš lidmi a vytíráš si s nimi pr*el. Nikdy jsi nebyl demokrat, jsi jen ubožák a srá*,“ napsal někdejší předseda občanských demokratů Topolánek, který byl také v roce 2018 jedním se Zemanových vyzyvatelů v boji o prezidentskou funkci.

 

Miroslav Kalousek to vše okomentoval takto: „Většina odpudivých lidských vlastností se koncentrovala do osoby prezidenta ČR. A on se jimi ještě chlubí!“

 

Europoslanec a někdejší předseda TOP 09 Jiří Pospíšil: "Naštěstí o schopnosti či neschopnosti politika v naší stále ještě demokratické zemi nerozhoduje obdivovatel Putinovského režimu Zeman, ale voliči ve svobodných volbách.“

 

Starosta Řeporyjí a člen ODS Pavel Novotný: "Ty seš drzej, dědku, že ti není hanba. Opravdu, nejvyšší čas. Moc bych si v zájmu České republiky přál, aby se to vyřešilo dřív než v termínu, já nevím biologicky. Ubožáku!"