Jdi na obsah Jdi na menu
 


Skalní suvenýry, Resslovka & Rockové paměti Nr.5

 

Vážení čtenáři. V našich hodnotících rubrikách jsme pro vás kromě našeho či obecného hodnocení jednotlivých vzorků celosvětové audio-vizuální tvorby připravili i možnost Vašeho anonymního hodnocení všech položek formou následující internetové vymoženosti, kam v připraveném jednoduchém schématu jen vepíšete nebo zkopírujete český název položky uvedené na našem webu a počet hvězdiček, které jí přidělíte. Můžete tak zároveň i vyjádřit Vaše odlišné hodnocení od obecného průměru nebo od našeho názoru na tu kterou tvorbu, o které se na našem webu dočítáte:

 

Vaše hodnocení klikem na toto tlačítko

 

Poznámka: Seznam hodnocených interpretů ve všech 7 sériích "Skalních suvenýrů" se zobrazí klikem "ZDE".

 

Jak už jste sami poznali (a snad se i dočetli), původně zamýšlenou trilogií nazvanou "Skalní suvenýry, Resslovka & Rockého paměti." jsme se nakonec, tak jak je už zvykem např. u úspěšných televizních seriálů, rozhodli dále rozšířit až na finální septologii. V této již PÁTÉ SÉRII jsme se věnovali především zprvu zpracování tuzemské a československé produkce námi ještě nezmíněné a posléze v druhé polovině ji zaměřili daleko podstatněji na již tu novější a současnou moderní produkci kvalitních interpretů v existujících českých rockových žánrech:

 

OPĚT PLATÍ, ŽE NEŽ SI PŘEČTETE ÚVODNÍ KOMENTÁŘ, NAČTOU SE I VIDEOKLIPY

 

Začněme tuto česko - slovenskou relaci pro legraci u slavného londýnského krále podsvětí, o němž byla jarmareční píseň napsaná na motivy divadelní hry Bertolda Brechta. Tvůrcem hudby je Kurt Veill, ovšem poprvé proslavena byla především Louisem Armstrongem, no a u nás potom filmovým zpracováním s textem Jiřího Suchého v podání jednoho z nejlepších českých herců. Zde je tedy MILOŠ KOPECKÝ a jeho podání "Mackie Messer":

 

 

Ale dost bylo srandy ... Přichází kapela ŠKWOR - "Síla starejch vín":

 

 

KRUCIPÜSK - "Druide":

 

 

MŇÁGA A ŽĎORP - "Písnička pro tebe":

 

 

Proč se ale nevrátit k filmové tvorbě, ve které je nepřeslechnutelným a nepřehlédnutelným počinem skladba "Severní vítr je krutý" (JAROSLAV UHLÍŘ):

 

 

Podobná a ještě starší vzpomínka je na textaře, recitátora a zpěváka jménem MIROSLAV ČERNÝ se skupinou RANGERS a jeho "Balíček karet":

 

 

... není důvodu nevzpomenout (proč ne ještě jednou) na téhož interpreta, kterým je MIROSLAV ČERNÝ  (Toto video věnovala veřejnosti jako vzpomínku na svého otce jeho dcera Lucka), tentokrát v doprovodu kapely "COUNTRY BEAT JIŘÍHO BRABCE") a jeho "Zatím co ty spíš":

 

 

Teď už ale hupky dupky na Slovensko. Začneme skvělým Peterem Nagyem a jeho skupinou INDIGO - "Kristínka iba spí":

 

 

Duo MIROSLAV "Miro" ŽBIRKA A MARIKA GOMBITOVÁ hovoří samo za sebe - "V slepých uličkách":

 

 

Stejně tak kapela PRÚDY a PAVOL HAMMEL - "Smutná ranná električka":

 

 

Nejslavnější slovenský klávesák MARIÁN VARGA založil kdysi COLLEGIUM MUSICUM, ke kterému patřili např. i Fedor Frešo, Pavel Váně, Peter Peteraj a další. Zde je pro ukázku "Hommage à J.S.Bach":

 

 

Bratislavský rodák hudební, filmová i kytarová legenda DEŽO URSINY, který bohužel zemřel ji ve svých 47 letech, je opravdovou legendou slovenské beatové scény - "Tvár v zrkadle":

 

 

Jožo Ráže a ELÁN rovněž netřeba zvláště představovat - "Voda, čo ma drží nad vodou":

 

 

Stejnou rockovou legendou je slovenská TUBLATANKA - "Pravda víťazí":

 

 

Ani bigbít v podání kapely TEAM a jeho Paĺo Habery netřeba sáhodlouze popisovat. Zde je uvedena jedna z těch kvalitnějších skladeb - "Jeden kabát, jedna koža, jedna tvár":

 

 

Teď už ale zpět do českých a moravských regionů, takže začněme Ladislavem Křížkem, tedy lépe řečeno skvělou kapelou CITRON - "Už couvám":

 

 

Na toto místo se velmi dobře hodí i KRAUSBERRY se skladbou "Starý časy":

 

 

Ne zcela bezvýznamným pojítkem mezi country, písničkáři a pozdějšími rockovými trendy je odnož zvaná folk-rock. Tím pádem i VLASTA REDL, nejenom svojí spoluprácí s Hradišťanem, ale především v roce 1977 založenou kapelou AG FLEK. Zde kupříkladu "Carpe Diem":

 

 

Kytarista, textař, skladatel i hudební režisér KAREL PLÍHAL rovněž slušně zapadá do této pasáže páté série. "Vstávej, holka":

 

 

Dostáváme se tímto ovšem zpět k tomu současnému rockovému trendu v české hudbě. JAN SAHARA HEDL a BLANKA ŠRŮMOVÁ založili skupinu NĚŽNÁ NOC. Lehce, s láskou a zářivě ... Zde je jejich "Neměj strach":

 

 

Uvedeme-li kapelu KREYSON (v hlavní roli opět skvělý Láďa Křížek), pak už to je skutečný rock - "Není marné žít":

 

 

.. a KERN - to je bigboš, jak má být - "Exploze snů":

 

 

Dále WANASTOWI VJECY - "Tak mi to teda nandey":

 

 

Ani o krvi rockerů ze skupiny VITACIT nelze pochybovat. Historii skupiny připomínají tak slavní čeští rockeři jako Pavel "Kuře" Hejče, Láďa Křížek, Pavel Pařízek, Dan Horyna, no a především Miloš "Dodo" Doležel". Na ukázku z tvorby - "Noci nejsou zlý":

 

 

NOVÁ RŮŽE (založená Vilémem Čokem a Otou Balážem) - "Nenapravitelný hřích):

 

 

Musíme si ovšem připomenout i něžnější výtvory českých rockerů. Například kapelu LUCIE - "Medvídek":

 

 

... nebo kapelu ALICE - "Ani náhodou":

 

 

... a "sólově" opětně a proč ne již zmíněný rocker a motorkář MILOŠ "DODO" DOLEŽAL, který ve spolupráci s americkým kytaristou jménem Guy Mann-Dude vytvořil kromě dalších hitů i "Soudím":

 

 

BSP, tj. hvězdné trio Ota Baláž, Kamil Střihavka a Michal Pavlíček - "Když se snáší déšť":

 

 

Bude možná stačit (až na výjimky) uváděl dále jen názvy interpretů a skladeb. Zde jsou tedy velmi populární RYBIČKY 48 - "Američan z Poličan":

 

 

DOCTOR VICTOR (mimochodem přímo skupinou AC/DC vybraná česká předkapela pro jejich koncert v roce 2017 na pražské letňanském letišti, což je velké uznání současné české hardrockové scéně) - "Sexy Black":

 

 

CLOU (ač se to nezdá, anglicky zpívajcí fantastická česká kapela, jedna z nejepších) - "Island Sun":

 

 

KURTIZÁNY Z 25. AVENUE - "Transvestit":

 

 

ARGEMA - "Spoutaní":

 

 

KRYŠTOF - "Šňůry":

 

 

ABRAXAS - "Každý den je to jinak":

 

 

DIVOKEJ BILL - "Plakala":

 

 

VETERÁNI STUDENÉ VÁLKY - "Veteráni studené války":

 

 

PSÍ VOJÁCI - "Chce se mi spát":

 

 

ČECHOMOR (ft. LENKA DUSILOVÁ, trojnásobná nositelka titulu "Zpěvačka roku udělované Akademiíí populární hudby) - "Proměny":

 

 

Krásná vzpomínka na našeho nejslavnějšího olympionika Emila Zátovka v podání MIRAI - "Když nemůžeš, tak přidej":

 

 

NAŠROT - "Dark East Mordor":

 

 

TRAKTOR - "Láskožrouti":

 

 

WOHNOUT - "Rajda":

 

 

VYPSANÁ FIXA - "Čtyři slunce":

 

 

MIG 21 - "Končím s hulením":

 

 

BUTY - "Píseň práce":

 

 

MANDRAGE - "Šrouby a matice":

 

 

PUMPA - "Takhle budu zlej":

 

 

PLEXIS - "Síla v srdci":

 

 

SPS (punková kapela zkratkou Snížené pracovní schopnosti) - "Právo":

 

 

CIVILNÍ OBRANA - "Holku pevnou mít":

 

 

TRAGEDIS - "Až to vzdám":

 

 

TLUSTÁ BERTA - "Peklo na Zemi":

 

 

EXIT - "Pivo":

 

 

MORČATA NA ÚTĚKU - "Planeta prasat":

 

 

VOTCHI (další ze skvěle anglicky zpívajících českých skupin) - "Devil Inside Me":

 

 

NIGHTWORK - trochu stylově - "Vyměňte politiky":

 

 

Není nejmenšího důvodu, a to i s ohledem na úplný začátek všech sérií "Suvenýrů" počínajících objasněním, co vlastně pro české odpůrce povinné vojenské služby a antimilitaristy vůbec znamená pojem "Blue Effect", nepřivést k závěru česko-slovenské pasáže našich rockových vzpomínek (a to nejenom úvodní básničkou kolegy Ing. Hauberta (tedy "po visáčsku Honzy Hony H.", ale i naživo) na naše stránky knížete českého pornofolku jménem ZÁVIŠ, v tomto případě z legendárního společného vystoupení s Visacím zámkem v pražské Lucerně v roce 2007 - "JÁ NA VOJNU NEPUDU":

 

 

CHILDREN OF BODOM, finská kapela čerpající právě náměty z okolí jezera Bodom a problémech v okolním prostředí, se v posledním době představila další chraplavě-metalovou skladbou "Under Grass and Clover":

 

 

Ještě třeba zmínit ze Skandinávie, tentokrát ovšem ze švédského Halmstadu, melodický deathmetal kapely ARCH ENEMY - "The Eagle Flies Alone":

 

 

Sebastien - AMY:

 

 

WARKINGS - "Gladiator"

 

 

THE LAZYS - Nothing But Trouble

 

 

THUNDERPUSSY - Fever

 

 

VolBeat - DIE TO LIVE

 

 

Orden Ogan - Gunman

 

 

Ozzy Osbourne - Under the Graveyard

 

 

Rage of Light - Twilight of the Thunder God

 

 

Rock Sugar - Don't Stop the Sandman

 

 

Sabaton -  Twilight of the Thunder God

 

 

Ocean Hills - Death Or Liberty

 

 

Poslední rok páté suvenýrové hodnotící rubriky rockových základů světového bigbeatu počínáme jednou velkou neznámou, kapelou Hu a jednou velkou známou Elizabeth neboli "Lzzy" ze skvělých amerických Halestorm s jejím podáním písně pro všechny ženy.

 

The Hu (feat. Lzzy Hale) - Song of Women

 

 

Zazvonil zvonec a našim komentovaným sedmi sériím o 75-ti těch nejskalnějších suvenýrech z našich beatových a rockových lásek, které nás provázeli celým životem již od našich studentských let (a vlastně ještě dříve), přičemž doufáme, že to tak vydrží ještě mnoho těch dalších našich - teď již důchodových nových roků, je KONEC. Děkujeme všem těm příznivcům z řad čtenářů tohoto webu, kteří už kouzlem projektu 525 TRACKS ošáleni byli, i těm, kteří jej zde zkoumají poprvé, a posíláme všem tuto závěrečnou hitovku:

 

MIRACLE OF SOUND - Valhalla Calling

(poznámka: pod jménem tohoto projektu Miracle of Sound se skrývá jméno irského hudebního génia: GAVIN DUNNE)