Jdi na obsah Jdi na menu
 


Novoroční menu

 

 

Jak na Nový rok , tak po celý rok -  nejenom na přelomu roků 2018/19:

 

novorocni-pripitek.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak jinak začít další (a přejme si všichni, i úspěšný) rok než na závěr Silvestrovských bujarých oslav přivítat Nový rok půlnočním přípitkem. Zřejmě tedy dobrým šampaňským, ať už v kruhu rodinném, nebo mezi přáteli. Ten pak můžeme považovat již za aperitiv Novoročního menu.

 

Určitě i po bouchání špuntů a rachejtlí ještě chvíli vzhůru zůstanete, zkonzumujete zbytek připravených pochoutek, ale pak je určitě prospěšné trochu si odpočinout. I když je pravdou, že ti, co "konzumují" celý rok, tak většinou na Silvestra zůstanou mezi těmi téměř střízlivými, no a tím pádem vstávají dříve než ostatní. Ovšem jejich výhodou je právě tělesná a psychická "čerstvost" pro přípravu Novoročního menu.

 

ohnostroj.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A to už taková legrace vzhledem k novoročnímu stavu žaludků některých strávníků není a je třeba vybrat lehce stravitelné a přitom slavnostní a chutné kombinace. Dejte si záležet na jídelníčku prvního dne v roce, třeba tím ovlivníte nejenom své vlastní stravování v následujících měsících. Nebo si alespoň dobře pochutnáte. A nebojte, připravit zdravé a chutné menu je opravdu snadné i při dodržování tradičních pověr.

 

Většina pokrmů, které je či není vhodné servírovat v tento den, má totiž nějakou spojitost nejenom se zažívacím ústrojím strávníků, ale i s financemi nebo štěstím. Nedoporučuje se připravovat „vylítané maso“, tedy drůbež (třeba s kuřetem nebo husou by nám totiž štěstí ulétlo do nebe). A se zajícem by zase prý štěstí uteklo do lesa. Aby vám neuletěly peníze, traduje se jako vítaná čočka, protože svým tvarem symbolizuje jejich hojnost. Těžko říci, je-li v těchto pověrách kus pravdy a asi málokdo ví, jak taková pěstovaná čočka vypadá:

 

cocka-rostlina.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Volně lze navázat na předchozí odstavec a pokračovat níže uvedenou citací básníka a kandidáta na prezidenta ČR v r. 2018, Mgr. PhD. Michala Horáčka (čtení receptů si můžete samozřejmě zpestřit i klikem na následující řádek v podobě podmalování přípravy menu audiovizuálním záznamem, ale nikdo vás k tomu nenutí ... ):

 

„Štěstí je ta krásná a přepychová věc, ale prachy si za něj nekoupíš.“

 

Při sestavování svátečního menu můžete zvolit tradiční cestu nebo pokrmy připravit v moderním hávu. Důležité je dbát především na chutě strávníků. Snažte se jednotlivá jídla k sobě sladit tak, aby bylo menu jako celek výživné, zajímavé a lahodné. Po vydatných Vánocích se také doporučují odlehčenější pokrmy, které jsou méně tučné.

Novoroční menu často začíná uzenou polévkou se zelím, klasickou zelňačkou nebo novoročním oukropem. Někde pak následuje křenová omáčka s houskovým knedlíkem, jinde dávají přednost pokrmům z čočky. Tu můžete připravit na několikero způsobů − jako přílohu k masu, uvařit ji na kyselo a podávat s párkem, uzeným či volským okem, nebo udělat tradiční čočkovou polévku. A pokud chcete vyzkoušet něco nového, udělejte si čočkovou omáčku jako předkrm:

 

cockova-omacka.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zde je příslušný recept:

 

Na přípravu potřebujete jen čtvrt kila čočky, 350 gramů uzeného masa, 200 mililitrů smetany, 60 mililitrů mléka, 2 polévkové lžíce hladké mouky a na dochucení sůl, pepř a ocet. Čočku den předem namočte do vody a uzené maso uvařte v trošce vody. Maso vyjměte a ve vývaru uvařte čočku, až bude pěkně měkká, případně dolijte vodu (čočka musí být řidší). Pak zahustěte omáčku mlékem s moukou, povařte a přilijte smetanu. Dochuťte solí, pepřem a octem, přidejte maso a knedlíky a můžete servírovat na stůl.

 

HLAVNÍ CHOD:

 

Můžete si připravit tradiční zvěřinu, jehněčí kolínko nebo vepřový steak na šalvěji. Fantazii se meze nekladou. Jde hlavně jen o to, aby všem chutnalo a u stolu byla příjemná atmosféra. Jako naše doporučení jsme ovšem vybrali :

 

Telecí medailónky (příloha: Mandlové krokety)

(dle chuti strávníků můžeme zapéci se šunkou a sýrem, proto níže kompletní seznam surovin a "postupová nadstavba" pro tuto variantu):

 

Ingredience pro 4 porce: 600g telecí panenské nebo opracované kýty, 120 g žloutků, 60g tvrdého sýra, 60g žampiónů, 60g šunky, 60g másla, 60g oleje, 12g soli, medovo-hořčičný krém vlastní či zakoupený


Postup:

1. Z telecí panenské nebo z kuchyňsky opracované kýty ukrojíme přes vlákno 2 nebo 3 stejné plátky (jedna porce), okrajové blanky nařízneme, maso mírně naklepeme a vytvarujeme.
2. Připravené medailónky osolíme, zprudka opečeme na rozpáleném oleji, hotové vyjmeme.
3. Do výpeku přidáme máslo, očištěné, opláchnuté a na plátky nakrájené žampióny, které chvíli podusíme.
4. K podušeným houbám přidáme na drobné plátečky nebo nudličky nakrájenou šunku, směs podle potřeby přisolíme a mimo tepelný zdroj ji promícháme, aby částečně prochladla.
5. V této fázi do směsi zamícháme syrové žloutky.
6. Na opečené medailónky položíme plátečky sýra, na sýr navršíme připravenou směs, medailónky krátce zapečeme a pak přelijeme na talíři tepelým medovo-hočičným krémem. Ihned podáváme.

 

MANDLOVÉ KROKETY:

 

Ingredience: 500g brambor dopředu uvařených ve slupce, 300g polohrubé mouky, 150g sádla, 100g oloupaných půlek mandlí, 300ml vody, 4 ks vejce, sůl a strouhanka


Postup:

1. Do hrnce nalijeme vodu, přidáme špetku soli a sádlo, tekutinu za stálého míchání přivedeme k varu, jakmile se voda začne vařit, nasypeme do hrnce mouku, snížíme teplotu zdroje tepla, a intenzivně mícháme, aby se nevytvořily hrudky, těsto je hotové, až je úplně hladké a nelepí se na stěny hrnce.
2. Vychladlou hmotu promícháme s nahrubo nastrouhanými, nejlépe den předem uvařenými, brambory, vejci, mandlemi a trochou soli, vypracujeme těsto.
3. Do strouhanky připravené na obalení přidáme část podrcených mandlí, promícháme.
4. Z těsta postupně tvarujeme jednotlivé válečky, které obalíme v mouce, pak v rozšlehaných, mírně osolených vajíčkách a nakonec v mandlové strouhance.
5. Krokety smažíme v dobře rozpáleném sádle dozlatova, hotové vyndáme a necháme okapat na papírovém ubrousku.

 

Finální úprava pro servírování porcí pro variantu bez zapékání sýru a šunku:

 

teleci-medailonky-s-kroketami.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vřele doporučujeme kombinaci s dobrým bílým vínem burgundského typu (např. Rulandské šedé), ale hodí se skvěle i kvalitní Chardonnay.

 

ZÁKUSEK, DIGESTIV A KÁVA:

 

SACHER DORT:

 

sacher-dort.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

OCHUTNÁVKA DOMÁCÍ BOWLE:

(pokud vám tedy zbylo z původních zásob, otevřeli-li jste vlastní Silvestrovskou "nálož" již v průběhu předchozího večera). Takto by vše přibližně mělo postupně vypadat před a v průběhu konzumace:

 

bowle-pred-otevrenim.jpeg

 

bowle.jpg

 

 

 

 

... a KÁVIČKA NA ZÁVĚR:

 

kava-esspresso.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NEZBÝVÁ NEŽ POPŘÁT HODNĚ ŠTĚSTÍ A ZDRAVÍ V NOVÉM ROCE !!!